Mądry bobas
  • Mądry bobas

Mądry bobas

20,00 zł
Brutto
Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

Najlepsza muzyka, jaką możemy dać małemu dziecku.

Troska o dziecko każe je obdarowywać wszystkim co najlepsze. Również najlepszą muzyką.

Według holenderskiego kompozytora Raimonda Lapa znaczenie muzyki jest wciąż niedoceniane. Muzyka jest językiem niezwykle sugestywnym, zrozumiałym dla wszystkich, także tych najmłodszych, musi jednak być przedstawiona w przystępnej dla nich postaci.

Słuchanie muzyki odgrywa niebagatelną rolę w procesie edukacyjnym, ułatwia rozwój intelektualny, społeczny, czyni dziecko bardziej kreatywnym.


Jedyna muzyka przyswajana przez najmłodsze pokolenie

Raimond Lap, kompozytor Lovely Baby, wydanej w Polsce pod tytułem Muzyka bobasa, stworzył muzykę, która uczy. Kompozytor kilkanaście lat obserwował i badał reakcje niemowląt na muzykę i dźwięk. Żadne inne nagranie nie zostało poddane tak wielu testom i próbom jak ta entuzjastycznie przyjęta na całym świecie seria.

Co wyróżnia muzykę Raimonda Lapa?

Seria Muzyka bobasa jest skomponowana specjalnie dla niemowląt. Wiele powstałych na świecie realizacji nazywanych "muzyką dla dzieci" zostało stworzonych z czysto komercyjnych względów, bez badania ich wpływu na dzieci.

Korzyści

W swoich kompozycjach Raimond Lap połączył odgłosy natury, gaworzenie i śmiech niemowlęcia z różnorodnymi stylami muzycznymi, melodiami, rytmami i harmoniami.
Dziecko słuchające tej muzyki jest spokojne i wesołe, znacznie szybciej uspokaja się i łatwiej zasypia.
Słuchanie muzyki przez dziecko stymuluje jego rozwój umysłowy poprzez szybsze rozwijanie funkcji prawej półkuli mózgu odpowiedzialnej za kreatywne myślenie. Wreszcie dzięki Muzyce bobasa opiekunowie mają więcej wolnego czasu.

Dla kogo?

Muzyka bobasa stworzona została dla niemowląt od -3 do 36 miesiąca, ponieważ, jak wykazały badania, edukacja muzyczna dziecka zaczyna się w fazie prenatalnej. Niemowlę już w łonie matki jest jak gąbka chłonąca informacje i otaczające je dźwięki.
Muzyka Lapa daje ponadto niezwykłe efekty terapeutyczne w przypadku dzieci upośledzonych bądź dotkniętych różnymi wadami rozwojowymi, bez względu na ich wiek.


Nigdy nie zakładaj dziecku słuchawek! Możesz trwale uszkodzić jego bardzo wrażliwy narząd słuchu.

Nigdy nie odtwarzaj muzyki zbyt głośno.

Postaraj się słuchać razem z dzieckiem, przyczyni się to do powstania jeszcze głębszej więzi emocjonalnej między Wami.

Muzyka bobasa wprowadza harmonię w całym domu. Uspokaja nie tylko niemowlęta i ich rodziców, ale wpływa pozytywnie także na pozostałe dzieci.

Jak słuchać muzyki z dzieckiem?

Każdy maluch od pierwszych dni ma swoje preferencje, kierując się własnym, niezależnym gustem. Rola rodziców polega na starannym doborze tego, co ma docierać do dziecka w zależności od jego nastroju, stopnia rozwoju i indywidualnych upodobań. Nie jest to trudne, gdyż dziecko samo "wskaże nam" to, co lubi najbardziej.

W ostatnich latach dostrzeżono potrzebę tworzenia i wydawania specjalnej muzyki dla najmłodszych, dlatego wybór jest dość spory. Warto zadbać o zbudowanie małej kolekcji muzycznej dla swojego dziecka - im większa będzie różnorodność muzyki, której słucha, tym większą ukształtuje wrażliwość i wyobranię.

Muzyka jest przede wszystkim środkiem komunikacji. Język muzyczny poprzez prezentację właściwej mieszanki stylów, melodii, harmonii i rytmu, wyraża wszystkie rodzaje emocji i przekazuje informacje edukacyjne, rozumiane przez wszystkie dzieci na świecie, niezależnie od ich rasy czy pochodzenia.

Jak prawidłowo odtwarzać muzykę dzieciom? Puszczajmy muzykę najpierw w domu, nie za głośno, eliminując, jeśli to możliwe inne bodce. Niech zawsze jedno z rodziców będzie przy tym obecne, aby zaobserwować reakcje dziecka. Niech to nie będzie jednorazowo czas dłuższy niż 20 do 30 min. i nie przekraczający w sumie godziny dziennie.

Muzyka szybka, głośna i intensywna może wywołać u dziecka negatywną reakcję, taką jak na czynnik stresujący i niekomfortowy. Jeśli dziecko słucha w ciągu dnia radia, stosujmy przerwy - zbyt długa ekspozycja powoduje nadmiar informacji i może doprowadzić do tego, że zacznie ono postrzegać muzykę jako dwięk bez większego znaczenia.

Kontrolowane puszczanie muzyki można zacząć praktycznie od szóstego miesiąca ciąży w krótkich dziennych dawkach. Powinniśmy zaobserwować, że dziecko w czasie słuchania staje się bardziej "zrelaksowane", dzięki temu rodzi się spokojniejsze. U przyszłej mamy muzyka również powinna pomóc zredukować psychiczny i fizyczny stres związany z ciążą. Co ciekawe, dziecko, po urodzeniu rozpoznaje muzykę, której słuchało w okresie prenatalnym. Uzyskujemy ciągłość poczucia bezpieczeństwa wpływającą na jego komfort.

Jak ocenić czy muzyka rzeczywiście pomaga naszemu dziecku? Przede wszystkim obserwujmy je. Muzyka powinna wywoływać dobry nastrój. Dziecko powinno reagować na nią i angażować się, jeśli piosenka (utwór) którego akurat słucha jest pobudzający.

Muzyka może pomóc w różnych sytuacjach kryzysowych - kolkach, niekontrolowanym płaczu, zasypianiu. Najpierw jednak musimy określić przyczynę dyskomfortu. Muzyka z pewnością pomoże uspokoić dziecko i w końcu pozwolić mu zasnąć. Nie należy jej jednak używać do zamaskowania większego problemu.

Dlaczego tylko muzyka, a nie np. video? Muzyka to oryginalne, interaktywne medium, dające zarówno korzyści rozwojowe jak i wywołujące pozytywne emocje i reakcje. To świetny sposób na zabawę z dzieckiem. W dodatku można podśpiewywać, nucić i wygłupiać się do woli. Porównajmy muzykę z czytaniem książki - kiedy czytamy nasz mózg jest bardziej aktywny niż podczas oglądania filmu. Książka uruchamia wyobranię, podczas gdy film sam wypełnia ją obrazem. Wg opinii Amerykańskiej Akademii Pediatrii dziecko do drugiego roku życia w ogóle nie powinno mieć kontaktu z ekranem. To oczywiście nie miejsce na argumenty za czy przeciw obrazowi (TV video czy DVD) - dzieci po prostu je oglądają. Możemy uznać, że to im się podoba, ale robią to, ponieważ nie znają nic lepszego. Jeśli chcemy pokazać dziecku kolory, zwierzęta czy kształty zabierzmy je po prostu na spacer - nie ma nic lepszego niż rzeczywistość.

Jak wybrać odpowiednią muzykę dla dziecka? Ponieważ wybór jest ogromny, a część jest po prostu nieodpowiednia, nie dajmy zwieść się samym okładkom czy nazwiskom kompozytorów. Najlepiej przesłuchać płyty przed zakupem, spróbować posłuchać fragmentów, nawet razem z dzieckiem.